16 elevi însoțiți de doi profesori au participat, între 23 și 25 octombrie 2015, la o excursie pe traseul Timișoara-Alba Iulia-Sibiu. Ei au vizitat două orașe importante ale culturii și civilizației poporului român ce ajută la cunoașterea îndeaproape a monumentelor arhitectonice și de însemnătate națională.

Itinerariul excursiei a fost următorul:

Ziua 1, vineri – 23 octombrie

Traseu:

 • Timișoara – Alba Iulia
 • Obiective Alba Iulia: Cetatea Alba Carolina, Catedrala ortodoxă a reîntregirii, Catedrala Romano-Catolică Sf. Mihail, Muzeul Unirii
 • Cazare Sibiu

Ziua 2, sâmbătă – 24 octombrie

 • Obiective Sibiu – Turnul Sfatului, Catedrala Evanghelică, Biserica Ursulinelor, Casa cu cariatide, Biserica Romano-Catolică, Catedrala ortodoxă, Turnul Gros – Sala Thalia, Zidurile de Apărare ale Cetății Vechi, Pasajul Scărilor
 • Cazare Sibiu

Ziua 3, duminică – 25 octombrie

 • Muzeul Civilizației Tradiționale ASTRA
 • Parcul Astra

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Postari recente
Contact
 • str. Renașterii nr. 24/A, Timișoara
 • 0256 225 905
 • 0356 100 565
 • liceulenergetictm@gmail.com
Open 7 days INFO
Our Young Pre classroom is for ages. This age group is working
BELL SCHEDULE
Here is always singing new songs and expressing new ideas he learned at school.
Liceul Energetic
2017-03-13T11:54:16+00:00
Positive Impact Here is always singing new songs and expressing new ideas he learned at school. Liceul Energetic 2017-03-13T11:54:16+00:00 Here is always singing new songs and expressing new ideas he learned at school. https://liceulenergetic.ro/testimonials/positive-impact/
0
Liceul Energetic