16 elevi însoțiți de doi profesori au participat, între 23 și 25 octombrie 2015, la o excursie pe traseul Timișoara-Alba Iulia-Sibiu. Ei au vizitat două orașe importante ale culturii și civilizației poporului român ce ajută la cunoașterea îndeaproape a monumentelor arhitectonice și de însemnătate națională.

Itinerariul excursiei a fost următorul:

Ziua 1, vineri – 23 octombrie

Traseu:

 • Timișoara – Alba Iulia
 • Obiective Alba Iulia: Cetatea Alba Carolina, Catedrala ortodoxă a reîntregirii, Catedrala Romano-Catolică Sf. Mihail, Muzeul Unirii
 • Cazare Sibiu

Ziua 2, sâmbătă – 24 octombrie

 • Obiective Sibiu – Turnul Sfatului, Catedrala Evanghelică, Biserica Ursulinelor, Casa cu cariatide, Biserica Romano-Catolică, Catedrala ortodoxă, Turnul Gros – Sala Thalia, Zidurile de Apărare ale Cetății Vechi, Pasajul Scărilor
 • Cazare Sibiu

Ziua 3, duminică – 25 octombrie

 • Muzeul Civilizației Tradiționale ASTRA
 • Parcul Astra

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Postari recente
Contact
 • str. Renașterii nr. 24/A, Timișoara
 • 0256 225 905
 • 0356 100 565
 • liceulenergetictm@gmail.com